• امروز : شنبه - ۱ آبان - ۱۴۰۰
  • برابر با : 17 - ربيع أول - 1443
  • برابر با : Saturday - 23 October - 2021
1

گرمایی که سوزان تر شد

  • کد خبر : 148252
  • 03 خرداد 1400 - 8:45
گرمایی که سوزان تر شد
این روزها خاموشی های ناگهانی و بدون برنامه برق در سیستان و بلوچستان سبب آزردگی خاطر مردم در نقاط مختلف استان شده است و خواستار اعلام جدول خاموشی و آگاهی در این زمینه هستند، اقدامی که به گفته سخنگوی صنعت برق بر عهده شرکت های توزیع برق هر استان است، اما کماکان در سیستان و بلوچستان در این زمینه اطلاع رسانی نشده است.

به گزارش هاتف سیستان و بلوچستان: در هفته های اخیر از طریق رسانه ها بارها و بارها در خصوص شرایط بحرانی برق و احتمال خاموشی ها در نقاط مختلف کشور اطلاع رسانی شده است.

با افزایش دمای هوا در هفته اخیر، خاموشی ها به صورت پراکنده در گوشه و کنار کشور رخ داد، در این میان سیستان و بلوچستان که یکی از استان های گرمسیری است هم از خاموشی های بی برنامه در امان نماند.

حدود ۶ هزار مگاوات کمبود برق در سیستان و بلوچستان

به گفته علیرضا پرنده مطلق، مدیرعامل برق منطقه ای سیستان و بلوچستان، شرایط امسال برق بسیار حاد و بحرانی است و پیش بینی می شود حدود ۶ هزار مگاوات کمبود داشته باشیم.

به گفته این مقام مسئول، یکی از دلایل این کمبود افزایش ۲۰ درصدی مصرف برق است، همچنین کاهش بارندگی ها سبب شده پمپ های کشاورزان زودتر آغاز به کار کند.

به علاوه امسال رمزارزها هم یکی از معضلات کنونی صنعت برق شده است و پیش بینی می شود در سیستان و بلوچستان حدود ۲۵ درصد از این ۶ هزار مگاوات کمبود متاثر از رمزارزها باشد.

به گفته مدیرعامل شرکت برق منطقه ای سیستان و بلوچستان میزان مصرف در صنایع هم حدود ۲۰ درصد افزایش داشته است، در استان ما میزان انرژی تحویلی به شرکت توزیع یعنی مردم در ماه فروردین ۳۳ درصد افزایش داشته است.

بر اساس اظهارات پرنده مطلق، با توجه به همه موارد اعلام شده در شرایط بحرانی قرار خواهیم گرفت و در کشور نیز همین وضعیت وجود دارد، همه دست به دست هم دادند تا در کشور با هم همراهی کنند و از این شرایط بحرانی عبور کنیم.

علاوه بر این موارد، همچنین آب پشت سدها کاهش یافته است، از یک طرف افزایش مصرف به دلیل این عوامل است و از طرف دیگر در کشور حدود هشت هزار مگاوات تولید برق آبی داریم که امسال به دلیل عدم بارندگی مناسب پیش بینی می شود میزان تولید نیروگاه های برق آبی سه هزار و پانصد وات کاهش یابد.

بر این اساس با توجه به هشدارهایی که بارها و بارها در خصوص مدیریت مصرف برق داده شد احتمال خاموشی ها در سراسر کشور پیش بینی می شد که سیستان و بلوچستان نیز از آن مبری نیست.

خاموشی های ناگهانی و بدون برنامه

اما آن چه که در این روزهای اخیر سبب آزردگی خاطر مردم در نقاط مختلف استان شده است خاموشی های ناگهانی و بودن برنامه است، به طوریکه بسیاری از فعالان فضای مجازی و افرادی که با دولت الکترونیک سر و کار دارند با این خاموشی ها دچار مشکل شده اند.

به ویژه در شرایط کنونی که واکسیناسیون افراد هم با ثبت اطلاعات در سیستم امکان پذیر است، خاموشی های بی برنامه سبب بروز مشکلات زیادی شده است.

این خاموشی ها مربوط به یک بخش از استان نیست، بلکه همه شهرستان ها را شامل می شود و در هفته اخیر شهروندان زاهدانی نیز بارها و بارها خاموشی را تجربه کردند، صبح امروز خیابان هیرمند و امام خمینی (ره) به مدت ۲ ساعت و روز گذشته از ساعت ۱۵ تا ۱۷ هم بولوار شهید مزاری و خیابان شهید کریمپور قطعی برق را تجربه کردند، در حالیکه در هیچ یک از این موارد اطلاع رسانی از سوی شرکت توزیع برق صورت نگرفته بود.

اطلاع رسانی خاموشی به عهده شرکت‌های توزیع برق است

در این میان مصطفی رجبی مشهدی، سخنگوی صنعت برق نیرو گفته بود؛ اطلاع رسانی خاموشی به عهده شرکت‌های توزیع برق هر منطقه است که از طریق تارنمای این شرکت‌ها و همچنین نرم افزار برق منتشر می‌شود.

بر اساس اظهارات وی افزایش دما در حال حاضر نسبت به سال گذشته ۴ درجه افزایش پیدا کرده و همین مسئله سبب شده تا شاهد افزایش میزان مصرف برق باشیم که عمده آن مرتبط با لوازم سرمایشی بخش خانگی و همچنین مراکز استخراج رمز ارز است.

با این وجود اگرچه خبرنگار ما پیگیری های زیادی را در این زمینه انجام داد اما از سوی شرکت توزیع برق سیستان و بلوچستان پاسخی دریافت نشد.

علاوه بر این در تارنمای این شرکت نیز اطلاع رسانی در زمینه خاموشی ها در سیستان و بلوچستان دیده نمی شود و در اپلیکیشن برق من جدول خاموشی های سیستان و بلوچستان به چشم نمی خورد.

آغاز برنامه های مدیریت مصرف برق در استان

البته خلیل عوض زاده، مدیرعامل شرکت توزیع برق سیستان و بلوچستان روز گذشته از آغاز برنامه های مدیریت مصرف و اجرای تفاهم نامه های منعقد شده در این زمینه خبر داد.

وی ادامه داد: با توجه به گرم شدن هوا، افزایش مصرف انرژی، کاهش نزولات آسمانی و به دنبال آن کاهش تولید نیروگاه های برق آبی، توازن بین تولید و مصرف نامتعادل است و با تجزیه و تحلیل دقیق باید به سمت مدیریت بهینه مصرف انرژی رفت.

مدیرعامل شرکت توزیع نیروی برق سیستان و بلوچستان با بیان اینکه مصرف برق تمام ادارات سیستان و بلوچستان رصد و پایش می شود گفت: همه ادارات به ویژه ادارات زیر مجموعه وزارت نیرو این استان موظف هستند تا از ۵۰ درصد مصرف برق در ساعت اداری و ۱۰ درصد مصرف بعد از ساعت اداری بهره مند باشند.

به گفته عوض زاده، اداراتی که نسبت به رعایت این موضوع بی توجه باشند در مرحله اول تذکر و در مرحله بعد برق این ادارات قطع خواهد شد.

عوض زاده با بیان اینکه حدود ۲۵ هزار مگاوات از مصرف برق ادارات کشور ناشی از استفاده وسایل سرمایشی است تصریح کرد: تنظیم درجه کولرهای گازی در درجه ۲۶، استفاده از دور کند، سایبان و سرویس به موقع کولرهای آبی نقش مهمی در مدیریت مصرف انرژی در حوزه سرمایشی دارد.

وی تصریح کرد: توجه ویژه به شناسایی و جمع آوری انشعابات غیر مجاز، تعدیل روشنایی (معابر، مراکز بین راهی، محوطه های اداری، میادین شهرداری و پارک ها)، توجه به مراکز کشاورزی ( انعقاد تفاهم نامه و اطلاع رسانی)، شناسایی مراکز غیر مجاز رمز ارز و برق امید از دیگر برنامه هاست.

مدیرعامل شرکت توزیع نیروی برق سیستان و بلوچستان بیان کرد: اطلاع رسانی دقیق، به موقع و از یک منبع در حوزه مدیریت مصرف برق بسیار مهم است و مدیران امور با هماهنگی دفتر روابط عمومی این شرکت باید نسبت به این مورد توجه ویژه ای داشته باشند.

جدول خاموشی ها برای اطلاع مردم اعلام شود

همچنین با توجه به خاموشی های گسترده در شهرستان های جنوبی استان، به ویژه سراوان و اطراف آن شهروندان این منطقه در تماس با این پایگاه خبری خواستار پیگیری موضوع شدند که خبرنگار ما آن را از فرماندار سراوان جویا شد.

سعید تجلیلی، فرماندار سراوان در این زمینه بیان کرد: در حال حاضر با توجه به افزایش پیک مصرف برق در تابستان باید مردم در مصرف برق صرفه جویی کنند.

وی ادامه داد: حتی اکنون قطعی برق به خود شهرستان هم اعلام نمی شود، اگر مردم رعایت نکنند ناخودآگاه این خاموشی ها رخ می دهد.

این مقام مسئول تصریح کرد: خاموشی ها در این شهرستان بدون اطلاع قبلی انجام می شود، زیرا مردم باید در مصرف برق صرفه جویی کنند و هنگامی که کاهش مصرف رخ نمی دهد چاره ای جز خاموشی وجود ندارد.

تجلیل اظهار کرد: ما نیز درخواست داریم جدول خاموشی ها اعلام شود تا مردم بدانند در چه زمانی برق منطقه آن ها قطع می شود، در برخی از نقاط شهرستان ها چه روستا و شهر برق به اجبار قطع شده است که باید جدول خاموشی ها در این زمینه اعلام شود.

لینک کوتاه : https://hatefsistanandbaluchestan.ir/?p=148252

ثبت دیدگاه

مجموع دیدگاهها : 0در انتظار بررسی : 0انتشار یافته : ۰
قوانین ارسال دیدگاه
  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تیم مدیریت در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.